PASAPORT İŞLEMLERİ

  • -
Pasaport İşlemleri ve Gerekli olan tüm bilgiler

PASAPORT İŞLEMLERİ

Beş Adımda Bordo Pasaport  İşlemleri

1. Pasaport  İşlemleri İçin Gerekli Evrakları Hazırlayın

Pasaport İşlemleri için başvurunuzun kabul edilmesi bütün evraklarınızı eksiksiz tam olarak teslim etmenize bağlıdır. Başvuru için gerekli evrakları alt kısımdaki yazımızda sıraladık. Dosyanızın tam olarak tamamladığınızdan emin olun.

2. Pasaportun Geçerlilik Süresinin Tercihini Yapın

Bordo pasaportların en az 6 ay, en çok 10 yıla kadar bir geçerlilik süresi mevcuttur. Geçerlilik süresi arttıkça ödenmesi gereken miktar da artmaktadır.  Mesela 2017 ücretlerine göz atacak olursak:
  6 aylık pasaport için 120 TL Pasaport Harcı ,94 TL Defter Bedeli , toplamda 214 TL ödenmesi gerekiyor
10 yıllık pasaport için 573 TL Pasaport Harcı, 94 TL Defter Bedeli, toplamda 667 TL ödenmesi gerekiyor

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelinin Ödemesini Yapın

Bordo pasaport müracatında bulunanların, defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ayrı ödeme yapması gerekmektedir. Pasaport harcı için ödenecek tutar sabit iken, defter ücretlendirmesi seçeceğiniz geçerlilik süresine göre artış göstermektedir. Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler.

4. Pasaport Başvurusu Yapmak İçin Randevu Alın

Bordo Pasaport almak için, bütün evrakların hazır olduğunda www.epasaport.gov.tr web adresinden, size uygun olan ilçe ve il emniyet müdürlüklerinden, sistemdeki gün ve saatlerden size uygun olanı seçerek online olarak  randevu alabilirsiniz. Randevu için ikamet ettiğiniz bölgenin dışında bir bölgede seçebilirsiniz.

5. Pasaport Teslimatı Nasıl Olur?

Pasaportunuz başvuru sırasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde adresinizde olacağı taahhüt ediliyor.

Pasaport İşlemleri İçin  Gerekli Belgeler

T.C. kimlik numaranız nüfus cüzdanınızda yer almıyor ise Pasaport İşlemleri için müracat yapamazsınız. Öncelikle Nüfus Müdürlüğüne gidip nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bağlı bulundukları Dış Temsilcilik’te işlemi yaptırabilirsiniz.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeleri Şöyle sıuralayabiliriz.

  1. Nüfus Cüzdanının Aslı
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Fotoraf çıya gittiğinizde ne için kullanacağınızı belirtirseniz bu konuda size yardımı olacaktır)
  3. Eski Pasaportlar, Daha önce pasaport alımış iseniz pasaportların aslı.
  4. Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Bedelinin ödendiğine dair dekontlar
  5. Pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekmektedir.

 

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurt dışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge aldıkları taktirde ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabilmektedirler. Aynı şekilde başvurulduğunda yurt dışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan faydalanabiliyor.
 

2017 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri:

Harç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY120,0 TL94 TL214,0 TL
1 YIL175,0TL94 TL269,0 TL
2 YIL286 TL94 TL380,0 TL
3 YIL406,0TL94 TL500,0 TL
4 – 10 YIL573,0TL94 TL667,0 TL

1. Pasaport Defter Masrafı

94 TL cüzdan bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 6 aylık isterseniz 10 yıllık pasaport harç bedeli  başvurusu yapın bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Masrafı

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedelidir. Pasaportların geçerlilik süresi en az 6 ay, en fazla 10 yıl olabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresine göre ödeyeceğiniz masraf değişebiliyor.

 

 

Harç ve Defter Bedeli Ödemelerini Nereye Yapılıyor?

Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara veya Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde harç ve defter ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili kurumların veznelerine nüfus cüzdanınızla giderek pasaport harç ve defter bedeli yatırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bu işlemler sonucu size  iki işlem yaptığınız için iki adet dekont verilecektir. İkisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Eğer tek dekont olarak verildiyse, dekont üzerinde hem harç hem de defter bedeli yazdığından emin olun.

Önemli Uyarılar!

– Yanınızda mutlaka T.C. numarası bulunan nüfüs kağıdınız olmalı çünkü işlem için TC kimlik numaranız gerekiyor.

– Ödemeniz karşılığında size dekont verecekler. Bu dekontun üzerinde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınız yazmaktadır. Bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edin.

– Harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekont üzerinde, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekiyor. Alırken kontrol ediniz.

– Dekontlar daha sonradan değişiklik yapılamıyor. Bundan dolayı pasaport sürenizle ilgi kesin karar vermeden ödemede acele etmeyin.

– Harç bedeli her sene değişmektedir. Pasaport ücretinizi  ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları değiştiyse, tekrar bankaya gidip aradaki farkı ödemeniz gerekmektedir. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamlayıp evrakları teslim ettikten sonra olursa bu sizi etkilemez.

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri İçin Anlaşmalı Bankalar:

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

Pasaport İşlemleri Randevusu

Dosyamız eksiksiz olarak tamamladıktan sonra, ilçe ve il emniyet müdürlüklerinden Pasaport İşlemleri başvurusu için randevu alabilirsiniz. Randevuyu  www.epasaport.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Bunun dışında da 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da randevu talebi yapabilirsiniz. www.enucuzotobüsbileti.com‘dan pasaport İşlemlerinin nasıl yapacağınıza dair bilgileri takip edebilirsiniz.