OTOBÜS SIK SORULANLAR

Otobüs Bileti Sık Sorulanlar

Otobüs biletinizi aldığınızda biletlerini sattığımız tüm otobüs firmalarının yolcu taşıma vb. durumları ile ilgili kafanızda oluşan soru işaretlerinin cevabı Otobüs Bileti Sık Sorulanlar sayfasında, yani burada mevcuttur.

Müşteri Hizmetlerine hangi saatlerde ulaşabilirim?

Müşteri Destek Hattımız 7 / 24 hizmet vermektedir. Veya internet sitemizin ana sayfasında bulunan “Bize Yazın” sekmesini kullanarak 7 / 24 müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Üyeliğimiz ücretli midir?

Enucuzotobüsbileti Üyeliğimiz ücretsizdir. Yolcularımızın sitemize üye olmasına gerek kalmadan biletlerini kolayca satın almalarını sağlamaktayız.

Otobüs Bilet fiyatlarını siz mi belirliyorsunuz?

Uçak, Otobüs yada İDO Bilet fiyatları tamamen seferleri düzenlemekte olan firmalar tarafından sağlanmaktadır. Enucuzotobüsbileti’in bilet fiyatlarının belirlenmesinde bir yaptırımı söz konusu değildir.

Biletlerinizi internet üzerinden online olarak aldığınızdan firma ve acentalardan 3 ile 15 TL arasında bütçenize uygun  bir biçimde satın alırsınız. Böylelikle seyahatinizden tasarruf etmiş olursunuz.

Maksimum Kaç adet Bilet Satın alabilirim?

Web sitemizden bir defada maximum 5 adet otobüs bileti alabilirsiniz. Daha fazla sayıda bilet almak isterseniz, 5 otobüs bileti’ nin satın alma işlemi bittikten sonra dilerseniz aynı şekilde tekrardan otobüs bileti alabilirsiniz.

Bilet bilgilerini unuttum. Ne yapmam gerek?

7 / 24 enucuzotobüsbileti.com ile “Bize Yazın” sekmesinden bizimle iletişime geçebilir, İsim soy isim gibi bilgilerinizi vererek, satın almış olduğunuz biletleri tekrardan mail ve telefonlarınıza mesaj olarak alabilirsiniz. Bilmelisiniz ki sistemimiz üzerinden satın almış olduğunuz biletlerin bilgileri tarafımızca kaydedilip saklanmaktadır.

Bazı Otobüslerde yer olmamasına rağmen gösteriliyor. Neden?

Web sitemizden henüz satın alınmamış fakat rezerve edilip opsiyon süresi bitmemiş koltuklar dolu görünür. Bu sebeple, rezervasyon süresinin sona erip koltuğun açığa çıkma ihtimaline karşılık dolu koltuklarda de gözükmeye devam eder.

Biletim bana nasıl teslim edilecek?

Otobüs, Uçak yada İDO biletinizi firmamızın ofisinden, mail yoluyla, Cep telefonu ile yada seyahatinizin hemen öncesinde kimliğinizi göstererek otobüs firmasının yazıhanesinden rahatlıkla teslim alabilirsiniz.

Aldığım Bileti Nasıl İptal ederim?

Satın almış olduğunuz Uçak, Otobüs veya İdo Biletini iptal ettirmek için 7 / 24 Hizmet veren müşteri müşteri temsilcilerimize ulaşarak iptal ettirebilirsiniz. Bunun dışında PNR yönetimine girip siz kendiniz PNR no ve Soy isim bilgilerinizle de kolayca iptal edebilirsiniz.

Satın aldığınız bilet için yaptığınız ödeme Kredi kartınıza anında yada en geç 7 iş gününde geçecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta Otobüs biletlerinde, seferin başlamasına son 3 saat kalaya kadar, uçakta ise sadece Müşteri hizmetleri aracılığı ile iptal edebilirsiniz. Uçak biletlerinde ilk 20 dakika cezasız, mazeretsiz iptal edilebilir. 20 dakikadan sonrası içinse cezai işlem uygulanır.

Kredi Kartımı Güvenle Kullanabilir miyim?

Web sitemizde yapılan işlemde kullanılan kredi kart bilgileriniz asla hiçbir şekilde kayıt altına alınmaz. 256 bit ssl koruma ve 3D Güvenliği ile kredi kartı bilgileriniz direkt olarak bankanıza iletilir, Kredi Kartınıza tanımlanmış olan Cep telefonu numaranıza gelen şifreyi girmeden bilet satın alma işleminizde gerçekleşmez.Asla 3. Kişiler tarafından görüntülenemez.

Bilet satın alırken hangi kartları kullanabilirim?

Sistemlerimizde Uçak, Otobüs yada İDO bileti alırken Sanal Kredi kartları dahil olmak üzere size uygun her türlü kredi kartını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece Debit türündeki Kartlar kullanımına kapalıdır.

Satın aldığım biletle seyahat etmedim. Ödememi geri alabilirmiyim?

Eğer Otobüs ve İDO bileti içinse bilet ücretini geri almanız mümkün değildir. Uçak bileti ise Promosyon biletler dışında almış olduğunuz biletler için seyahat etmeseniz bile bazı durumlarda sigorta kapsamında size bir miktar ödeme yapılabilir. Bunun için bize müracat ederek bilgi alabilirsiniz.

Satın aldığım seyahat iptal edilirse ne olacak?

Böyle bir durumda yolcu müşteri hizmetleri tarafından seyahatin iptal olup olmadığını öğrenebilir. Bilgilendirmeden sonra seferi iptal eden firma yolcularına alternatif bir tarihte yeni bir bilet temin eder. Yolcu, yeni biletini enucuzotobüsbileti.com vasıtası ile yada düzenleyen firma tarafından alabilir.

Ancak yeni tarih yolcuya uymuyor ise yolcuya seyahat bilet ücreti enucuzotobüsbileti.com tarafından tamamı olarak kesintisiz bir şekilde iade edilir. Böyle durumlarda direk müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.