UÇAK SIK SORULANLAR

UÇAK BİLETİ SIK SORULAN SORULAR

Uçak Bileti Sık Sorulanlar sayfamız, web sitemiz üzerinden uçak bileti alan yolcularımızın internet ortamında yabancılık çektiği bazı kelimelerin veya terimlerin açıklamalarını yapmaktadır. Aşağıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yabancılık çektiğiniz terimleri daha iyi ve kolay bir biçimde anlayabilirsiniz.

Burada edindiği bilgiler doğrultusunda web sitemiz üzerinden satın almış olduğu Uçak bileti ve Uçak bileti Rezervasyonları sırasında karşılaşabileceği sorunları çalışanlarımızla iletişim kurduğunda çok daha kolay bir şekilde anlatabilecektir.

Enucuzotobüsbileti.com’ da kullanılan terim ve kelimeler Global yani evrenseldir. Her çeşit internet ortamında ve internet üzerinde yaptığınız alışverişlerde kullanılabilir.

Gelişen Teknoloji ve Gelişen online Ticaret Ağı her geçen gün hızını arttırıp işleri daha kolay bir yola saptırıyor. Bu gelişmeler insanın kafasında soru işareti bulunduruyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda hayatımıza yeni terim ve kelimeler’ de girmeye başlamakta ve bazen bizler bu kelimeleri ve terimleri kavrayamadığımızdan derdimizi anlatırken çok sıkıntı çekmekteyiz.

Gelelim internette en çok kullanılan ve Uçak Bileti Sık Sorulanlar sayfamızda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı terimleri ve kelimeleri ve ne anlama geldiklerini anlatmaya…

Uçak Bileti Sık Sorulanlar > E-Bilet nedir ?

Elektronik bilet anlamına gelen E-Bilet; kâğıt şeklinde bir bilete gerek kalmadan, Uçak Bileti Rezervasyon ve satın alma kayıtlarının elektronik olarak dijital alanda saklanmasıdır. Bu sayede hiç bir kağıt bilet ve evrak kullanımı olmadan rahatlıkla rezervasyon alabilirsiniz ve doğada ki ağaç vb. gibi olan doğal oluşumlara da kağıt kullanımını azaltarak doğaya zarar vermiyoruz.

Teknolojinin doğru kullanılamadığı zamanlarda zararı olmasına karşın aslında doğru amaçlarla kullanıldığında çok büyük faydalarının olduğuda kesinlikle aşikardır. E-Bilet sayesinde yanınızda sadece kimlik yada Pasaportunuzun bulunması yeterlidir. Gerisini Teknoloji halletmektedir.

E-Bilet görüntüleme nedir ?

Yukarıda da anlattığımız gibi Otobüs, Uçak yada İDO bileti arama konsolu üzerinde En sağda bulunan PNR Arama butonunu tıklayarak PNR No : Kısmına PNR Numarasını, Soyad veya Cep Tel : kısmına Telefon numaranızı başında sıfır olmadan girerek yaptığınız işleme E-Bilet görüntüleme işlemi denir.

Mükerrer Rezervasyon nedir ?

Aynı yolcu birden çok Uçak, otobüs vb. rezervasyonları yaptığında buna Mükerrer Rezervasyon denir. Enucuzotobüsbileti satış konsolunu kullanarak Rezerve ettiğiniz uçak bileti, otobüs bileti ve İDO biletlerinde Rezerve ettiğiniz biletler ilgili satış biletini gerçekleştiren Hava yolu, Otobüs Firmaları tarafından sürekli olarak düzenli bir şekilde kontrol edilir.

Yanlışlıkla yolcu, farkında olmadan aynı kayıt bilgileri ile tekrardan bir kaç Rezervasyon gerçekleştirmiş ise sağlayıcı firma Rezervasyon kuralları gereğince biri dışında diğer tüm Rezervasyonları iptal edilecektir.

Uçak Biletlerinde bulunan Sınıflar ne anlama gelir ?

Uçak Biletleri’nde bulunan koltuk sınıflarına göre Havayolu Firmasından alınan Uçak Biletlerindeki, bilet fiyatlarını belirleyen en önemli unsurdur. Hava Yolu Firmaları satmış oldukları uçak biletlerini bu sınıflara göre ve en uygun şekilde fiyatlandırmaktadırlar. Uçak biletlerinde bulunan bu sınıflar; uçak içersinde koltuk ve uçak içi bazı hizmetlerinde aynı zamanda farklı olabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra olası bazı sebeplerden ötürü Uçak bileti iptali yada tarih değişikliği gibi durumlarda veya özürsüz olarak uçak biletinizi iptal ettirme gibi durumlardada farklılıklar göstermektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz 3 örnek size bu konuda yardımcı olacaktır.

Örneğin : Satın aldığınız uçak bileti Promosyon uçak bileti ise; İlk 20 dakikadan sonra hiçbir şekilde tarih değişikliği gibi bir işlem yapamassınız ve uçak bileti ücretiniz tamamen yanar.

Örneğin : Satın aldığınız uçak bileti Ekonomik uçak bileti ise ; ilk 20 dakikadan sonra Tarih değişikliği yada uçak bileti iptal ettirme gibi durumlarda cezai bir işlem kesintisi olsada ödemiş olduğunuz uçak bileti ücretinin bir kısmını geri alabilirsiniz.

Örneğin : Satın aldığınız uçak bileti Business uçak bileti ise ; tarih değişikliği özürlü/özürsüz bilet iptali gibi durumlarda ödemiş olduğunuz uçak bilet ücretinin tamamı kesintisiz ve cezasız olarak size geri ödenir.

Uçak Bileti alırken Neden farklı Sınıflarda Fiyat farkı var ?

Havayolu Firmaları Güzergahlar için uçak seferini açtığında mali gelir bütcesi biraz daha düşük olan vatandaşlarımızında gitmek istediği noktalara Uygun Fiyatlarla Uçak Bileti alarak gidebilmeleri için oluşturulmuş bir fiyatlandırma sistemidir.

Günümüz şartlarında fark ettiğiniz gibi bir çok otobüs ile seyahat etmek durumunda kalan yolcularımız, artık bu bölgelere çok daha uygun fiyatlar ile hatta otobüs firmalarından bile çok ucuz fiyatlar ile uçabilmektedirler.

Bu sınıflardaki Uçak Bileti Fiyatlandırma Sisteminin aslından ana temelinde bundan ibarettir. Bütçesi tam olarak uygun olmayan yolcularımızı hava yollarına alıştırmak, haliyle de hava yollarının çoğalan yolu sayısının, Hava yolu firmalarının taşıma masraflarını çok daha aza indirgediğinden, havayolu Firmaları çok daha uygun fiyatlar ile daha rahat uçak bileti satabileceklerdir.

Öğrenci, 65 Yaş üstü Yolcular; İndirimli Uçak Biletini nasıl satın alabilir ?

Öğrenci ve 65 Yaş üstü Yolcularımız İndirimli Uçak Biletini uçak bileti arama konsolu üzerinden kendilerine uyan sınıfı seçerek kolayca satın alabilirler. Ancak bilet satın alma işlemini tamamladıktan sonra 7 / 24 Müşteri Hizmetlerimizi arayarak Öğrenci iseler, Öğrenci Belgelerini, 65 Yaş üstü Yolcularımız ise Kimlik, Ehliyet, Pasaport yada Evlilik Cüzdanlarının Fotokopi’ lerini faxlamaları veya E-mail ile gönderip seyahat edebilirler.

Seçtiğim Havayolu Firmasını Rezerve edemiyorum! Rezervasyon Butonu yok ?

Havayolu Firmasının düzenlediği uçuş saatine çok yaklaşılmışsa ve uçakta ki koltukların hepsi dolu ise uçak biletinizi seçerek Rezerve edemezsiniz. Yaptığınız işlemde bir hata olmamaktadır. Böyle durumlarda alternatif Havayolu Firmalarından birini rahatça deneyebilirsiniz.

Uçak Biletimi satın alırken İsim veya Harf hatası yapmışım ne yapmalıyım ?

Eğer Uçak Biletini satın almadan Rezerve ettiğinizde bir hata yapmış iseniz! Rezerve biletlerde İsim yada Harf değişikliği yapılamamaktadır. Rezervasyonu iptal ederek yeni bir bilet ile düzgün bir biçimde yeniden rezerve edebilirsiniz.

Eğer Uçak Biletini satın aldı iseniz; satın alınan Uçak Biletinde isim değişikliği yada başka bir İsme devri Havayolu kuralları gereği mümkün değildir. Ancak havayolu firmaları 3 harf hatasına kadar değişiklik taleplerini kabul etmektedirler. Böyle bir durumda hemen 7 / 24 Müşteri hizmetlerimizi arayarak değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Bazı durumlarda havayolu Firmaları değişiklik taleplerini kabul etmeyebilirler. Böyle durumlarda satın almış olduğunuz biletinizin İptal ve İade izni var ise yeni bir bilet satın alabilirsiniz. Eğer yok ise satın almış olduğunuz uçak bileti yanar. Yeni bir bilet almak zorunda kalırsınız.

Enucuzotobüsbileti.com’ dan Satın aldığım Uçak Bileti bana nasıl ulaşır ?

Uçak Bileti satış işlemini tamamlarken sizden istenilen bilgilerden girmiş olduğunuz E-mail ve Cep Telefonu Numaranız üzerinden size E-mail ve Cep Telefonunuza da almış olduğunuz uçak biletinin Elektronik E – Bilet bilgileri gelecektir. Bu gelen bilgileri kaybetseniz dahi Havalimanında, Havayolu Firması tarafından Çek-in işlemi yaparken sadece kimliğinizi verdiğinizde dahi uçağa binebilirsiniz.

Uçak Bileti İptal Etmek istersem ne yapmalıyım ?

Satın almış olduğunu İç Hat Uçak Bileti ve Dış Hat Uçak Biletlerinde İptal Etme durumu var ise ; 7 / 24 online Müşteri Hizmetlerini aramanız, sizin için en doğru karar olacaktır. Uçak Biletlerinde çok farklı sınıflar bulunduğundan hata yapmamanız ve kafanızda çok fazla soru işareti kalmaması açısından en doğru karardır.

Konuya hakim olan Müşteri temsilcilerimiz bu konuda sizlere ellerinden gelen hertürlü yardım ve bilgiyi aktararak daha kolay bir şekilde sorunu halletmenizde yardımcı olacaklardır. Bazen Yolcularımız kendileri halletmeye çalışmakta ve Havayolu Firmalarının kurallarını tam olarak bilemediklerinden sıkıntı yaşamaktadırlar.

Bırakın sizin adınıza işlemlerinizi biz yapalım. Kafanıza takılan sorunları Uçak Bileti Sık Sorulanlar bölümünde çözebilirsiniz.

www.enucuzotobüsbileti.com’dan > ÖNEMLİ UYARI

Türk hava Yolları kısaca THY, AnadoluJet, AtlasGlobal, SunExpress, BoraJet, Pegasus ve Onur Air Havayolu Yolcu ve Kargo Yük taşıma kurallarında yeni bir uygulama ve Kural koyduğu takdirde güncel olan yeni uygulama işleme alınır. Söz konusu olan uygulama ve kuralların Havayolu Firmaları tarafından geç bildirilmesinden www.enucuzotobüsbileti.com sitesi sorumlu tutulamaz. Uçak Bileti Sık Sorulanlar sayfamızdan bu konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

3D SECURE VE GÜVENLİ ÖDEME

Uçak bileti satın alma işlemi sırasından vermiş olduğunuz kredi kartı bilgileri, 3D Secure Sistemi ile güven altındadır. 3-D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli ve rahat bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.

Sistemin MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına “SecureCode”, Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise “Verified by Visa”isimleri verilmektedir. Bankanız 3-D Secure uygulamasını destekliyor ise, ilk ödeme işleminizde ekrana gelecek sayfa aracılığıyla sisteme kayıt olabileceksiniz.